Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15 Mart 2012, 16:25   #1
KuzeY
 
KuzeY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: n/a
Standart Microsoft Windows 2000 İşletim Sistemi Üzerinde Apache ve PHP Kurulumu

a. Apache Web Sunucusu Kurulumu

Gerekli Dosyalar

Kurulum için gerekli dosyayı <A href="http://www.apache.org/dist/httpd/binaries/win32" target=_blank>http://www.apache.org/dist/httpd/binaries/win32 adresinden indirebilirsiniz. Aşağıda anlatılan kurulum .msi uzantılı dosyalar (MSI kurulum paketleri) arasından son sürüm indirilerek yapılmıştır. Windows ME, 2000 ve XP sürümlerinde MSI kurulum desteği beraberinde gelmektedir. Daha eski Windows sürümlerinde (95, 98, NT) MSI kurulum desteğini ayrıca kurmanız gerekmektedir.
Kurulum

Apache sitesinden indirdiğiniz dosyayı çalıştırarak herhangi bir Windows programıymış gibi kurabilirsiniz.

Ekran Görüntüsü 1: Apache Web Sunucusu Kurulumu 1. BasamakKurulum esnasında ikinci basamakta size lisans sözleşmesini kabul edip etmediğiniz sorulur. Buna cevap olarak metnin altındaki seçeneklerden "I accept the terms in the license agreement" (ilk seçenek) olanını seçtiğimizde lisans sözleşmesini kabul ederek kuruluma devam edebilirsiniz (lisans sözleşmesini okuyup okumamak size bağlı).
Diğer seçeneği seçtiğinizde ise kurulumdan çıkmış olursunuz.

Ekran Görüntüsü 2: Apache Web Sunucusu Kurulumu 2. BasamakÜçüncü basamakta karşınıza Apache Web Sunucusu ile alakalı bazı teknik bilgiler içeren bir metin çıkacaktır. Bu basamağı her zamanki gibi Next > butonuna tıklayarak geçebilirsiniz.

Ekran Görüntüsü 3: Apache Web Sunucusu Kurulumu 3. Basamak
Dördüncü basamakta sunucu ayarları ile alakalı bilgileri vermeniz gerekmektedir. Bu ekranda çıkan kutucuklara sırasıyla aşağıdaki bilgileri girebilirsiniz:
  1. Network Domain (e.g. somenet.com) metninin altındaki kutucuğa localhost
  2. Server Name (e.g. www.somenet.com) metninin altındaki kutucuğa localhost
  3. Administrator's Email Address (e.g. [email protected]) metninin altındaki kutucuğa ise herhangi bir e-posta adresi yazabilirsiniz.
Bu kutucukların altında bulunan "Install Apache HTTP Server programs and shortcuts to" metninin altındaki seçeneklerden:
  1. Run as a service for All Users -- Recommended seçimini işaretlerseniz (kurulumda otomatik olarak işaretlenmiş gelir), Windows 2000 üzerindeki tüm kullanıcılara Apache Web Sunucusu'nu çalıştırma hakkı verirsiniz (çoğu Windows programı kurulumlarında bu seçenek işaretlenerek kurulur).
  2. Diğer seçeneği işaretlediğinde ise sadece o anki kullanıcıya Apache Web Sunucusu'nu çalıştırma hakkı verilir (Örnek: Administrator kullanıcısı ile giriş yapıp kurulum yapıyorsanız sadece Administrator kullanıcısı tarafından çalıştırılabilir).
  Alıntı ile Cevapla