Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15 Mart 2012, 16:25   #4
KuzeY
 
KuzeY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: n/a
Standart Cevap: Microsoft Windows 2000 İşletim Sistemi Üzerinde Apache ve PHP Kurulumu

b. PHP Kurulumu [ <A href="http://www.php.web.tr/index.php?page=2-1#TOP">^ ]

Gerekli Dosyalar

Kurulum için gerekli dosyayı http://www.php.net/downloads.php adresinden indirebilirsiniz. Aşağıda anlatılan kurulum Windows zip paketinin (PHP 4.x.x zip package) son sürümü indirilerek yapılmıştır. Diğer bir kurulum paketi olan PHP installer, içerisinde dış eklentileri içermediği ve bazı sistemler üzerinde, kurulum esnasında veya sonrasında sorunlar yaşandığı için tercih edilmemektedir.
Kurulum

PHP sitesinden indirdiğiniz zip dosyasını herhangi bir zip açma/parçalama programı (WinZip®, WinRAR gibi) ile herhangi bir dizine açınız. Kurulum yolu/dizini - açılacak dizin genelde C:\PHP olarak seçilir. Bu kurulumda da zip dosyası C:\PHP içerisine açılarak yapılmıştır. Kullandığınız açma/parçalama progr***** veya programın ayarlarına göre zip dosyası, php-4.x.x gibi dizin içerisine açılabilir. Bu dizin içindeki dosyaları C:\PHP dizini içerisine taşıyabilir veya dizinin ismini PHP olarak değiştirebilirsiniz.

Zip dosyasını açtıktan sonra, C:\PHP dizini içindeki php.ini-dist isimli dosyayı Windows sistem dizini (C:\WINNT) içerisine kopyalayınız ve dosya ismini php.ini olarak değiştiriniz.
Uyarı: Windows sistem dizini, Windows kurulumu yapılan sürücüye göre değişebilir (D:\WINNT, E:\WINNT gibi).
php.ini dosyasını herhangi bir metin editörü (Notepad, Wordpad gibi) ile açarak, extension_dir ile başlıyan satırı bulunuz. Bu satırda bulunan extension_dir direktifinin ayarını, C:\PHP\extensions olarak değiştiriniz (PHP dosyalarını açtığınız dizin içinde, php_ ile başlayan .dll uzantılı dosyaların tam yolu).

Bu direktifin doğru olarak ayarlanması, PHP eklentilerini sağlıklı bir şekilde yükleyebilmeniz ve kullanabilmeniz için gereklidir.
Ekran Görüntüsü 1: Notepad ile açılmış php.ini dosyası (extension_dir ayarı)Kullanmak istediğiniz eklentileri, php.ini dosyası içerisinde bulunan extension direktifini kullanarak yüklüyebilirsiniz. Örneğin, imaj fonksiyonlarını aktif hale getirmek için extension=php_gd.dll gibi. Tüm eklentilere ait yükleme direktifleri php.ini dosyası içerisinde yazılı halde gelmektedir. Yüklemek istediğiniz ekleniye ait direktifin olduğu satırın başındaki ; karakterini kaldırarak yüklenmesini sağlıyabilirsiniz.
Not: PHP 4.0.5 sürümü ve sonraki sürümlerinde MySQL, ODBC, FTP, Calendar, BCMath, COM, PCRE, Session, WDDX ve XML destekleri verilmiş (eklentiler otomatik yüklenmiş) şekilde gelmektedir. Bunlar için ayrıca eklentilerini yüklemenize gerek yoktur.
Not: Herhangi bir eklenti yüklediğinizde, aktif hale gelebilmesi için web sunucunuzu durdurup tekrar çalıştırmalısınız.
php.ini dosyası içinde bulunan register_globals ile başlayan satırı bulunuz. Bu satırda bulunan register_globals direktifinin ayarını, On olarak değiştiriniz.

Bu direktifin görevi kısaca, HTML forumlarından veya parametre olarak gönderilen değerlerin ve isimlerinin otomatik olarak PHP içerisinde tanımlanmış değişken biçiminde kullanılabilmesini veya kullanılamamasını sağlamaktır. Örneğin, test.php?sayfa=1 gibi çağırılan PHP betiğinin içinde, sayfa isimli değeri $sayfa değişkeni olarak kullanabilmek için bu direktifin ayarı On olmalıdır. Bu direktif hakkında daha fazla bilgi için register_globals Direktifi bölümüne gözatabilirsiniz.
Uyarı: Bu direktif, PHP 4.1.0 sürümlerinden önce On olarak ayarlanmış gelir. PHP 4.1.0 ve daha sonraki sürümlerde güvenlik nedeniyle Off olarak ayarlı gelmektedir.
Ekran Görüntüsü 2: Notepad ile açılmış php.ini dosyası (register_globals ayarı)Dosya yükleme esnasında problem yaşamamak için yine php.ini dosyası içerisinde bulunan upload_tmp_dir ile başlayan satırı bulun. Bu satırda bulunan upload_tmp_dir direktifinin ayarını Windows üzerinde tüm kullanıcıların (Everybody) yazma hakkı olan bir dizinin tam yoluna (sürücü ve dizin adı) ayarlayın. Standart Windows kurulumlarında C:\WINNT\Temp olarak ayarlanabilir.
Uyarı: Bu ayar doğru olarak ayarlanmaz ise dosya yükleme ile ilgili problemler yaşıyabilirsiniz.
Ekran Görüntüsü 3: Notepad ile açılmış php.ini dosyası (upload_tmp_dir ayarı)php.ini dosyası ayarlarında son olarak session.save_path ile başlayan satırı bulun. Bu satırda bulunan session.save_path direktifinin ayarını Windows üzerinde tüm kullanıcıların (Everbody) yazma hakkı olan bir dizinin tam yoluna (sürücü ve dizin adı) ayarlayın. Standart Windows kurulumlarında C:\WINNT\Temp olarak ayarlanabilir.
Uyarı: Bu direktifin doğru olarak ayarlanması, PHP oturum fonksiyonlarının çalışabilmesini için gereklidir.
Ekran Görüntüsü 4: Notepad ile açılmış php.ini dosyası (session.save_path ayarı)

  Alıntı ile Cevapla