Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15 Mart 2012, 16:25   #5
KuzeY
 
KuzeY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: n/a
Standart Cevap: Microsoft Windows 2000 İşletim Sistemi Üzerinde Apache ve PHP Kurulumu

c. Apache Web Sunucusu Ayarları [ <A href="http://www.php.web.tr/index.php?page=2-1#TOP">^ ]

Apache Web Sunucusu üzerine PHP desteği iki yolla verilebilir. Birincisi PHP'yi modül olarak tanıtmak, diğeri ise CGI olarak tanıtmaktır. Genelde en sağlıklı çözüm olan modül olarak tanıtılması yolu izlenir.
Not: Aşağıdaki ayarları yapmadan önce web sunucunuzun çalışıyor ise durdurmanız önerilir.
PHP'yi Modül Olarak Yüklemek

PHP dosyalarını açtığınız dizinde (C:\PHP) bulunan php4ts.dll isimli dosyayı C:\WINNT\System32 (bu yol Windows kurulumu yaptığınız sürücüye göre değişebilir) dizini içerisine kopyalayınız.

Apache Web Sunucusu'nu kurduğunuz dizin (Apache kurulumunda yolu değiştirmediyseniz C:\Program Files\Apache Group\Apache dizini) içindeki conf isimli dizin içinde bulunan httpd.conf dosyasını herhangi bir metin editörü (Notepad, Wordpad gibi) ile açarak, AddModule ile başlayan satırları bulunuz. Bu satırlardan sonra:
LoadModule php4_module C:\PHP\sapi\php4apache.dll
AddType application/x-httpd-php .php
satırlarını yazın. PHP dosyalarınızı açtığınız dizinin C:\PHP olduğu varsayılarak C:\PHP\sapi\php4apache.dll yazılmıştır. PHP dosyalarınızı başka bir dizine açtıysanız C:\PHP yerine onu yazmalısınız.


Ekran Görüntüsü 1: Notepad ile açılmış httpd.conf dosyası (PHP'yi modül olarak tanımlama)PHP'yi CGI Olarak Yükletmek

Bir önceki modül olarak tanımlama yolundaki gibi
httpd.conf dosyası içinde AddModule ile başlayan satırları bulup sonra, bu satırlardan sonra:

ScriptAlias /php/ "C:/PHP/"
AddType application/x-httpd-php .php
Action application/x-httpd-php "/php/php.exe"
satırlarını yazın. Eğer PHP dosyalarını açtığınız dizin C:/PHP/ değil ise, tırnak içindeki C:/PHP/ yazılı yere dosyaları açtığınız yolu yazınız (sürücü ve dizin adı).

Ekran Görüntüsü 2: Notepad ile açılmış httpd.conf dosyası (PHP'yi CGI olarak tanımlama)Ortak Ayarlar

Bu iki tanımlama yolunda da .php uzantısı dışında başka dosya uzantılarının da PHP olarak yorumlanmasını istiyorsanız (örneğin .php3, .phtml gibi), AddType application/x-httpd-php .php satırının altına aşağıdaki satırları ekleyebilirsiniz:

PHP- Kodu:
AddType application/x-httpd-php .php3
AddType application
/x-httpd-php .phtml

Son olarak <IfModule mod_dir.c> satırını bulup altındaki DirectoryIndex ile başlayan satırın sonuna index.php yazarak httpd.conf dosyasını kaydedin. (.php dışında uzantılarıda PHP olarak yorumlarıyorsanız bunları da index.php3, index.phtml gibi bu satırın sonuna ekleyebilirsiniz).
Uyarı: Bu işlemler sırasında Apache Web Sunucusu çalışıyor ise yaptığınız düzenlemelerin aktif hale gelmesi için sunucunuzu durdurup tekrar çalıştırınız.
Ekran Görüntüsü 3: Notepad ile açılmış httpd.conf dosyasıTerimler

MSIMicrosoft Software Installerdış eklentiexternal extensiondirektifdirectiveeklentiextensionbetikscr iptdeğişkenvariableoturumsession
  Alıntı ile Cevapla