Konu: Sünnet Olma
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20 Haziran 2013, 10:40   #1
Handan_
Keyifli~Üye
 
Handan_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 28 Mart 2011
Mesajlar: 1.444
Handan_ is on a distinguished road
Puanlar: 5.094, Seviye: 1
Puanlar: 5.094, Seviye: 1 Puanlar: 5.094, Seviye: 1 Puanlar: 5.094, Seviye: 1
Üst seviye: 99%, 0 Gereken puan
Üst seviye: 99% Üst seviye: 99% Üst seviye: 99%
Etkinlik: 0%
Etkinlik: 0% Etkinlik: 0% Etkinlik: 0%
Standart Sünnet Olma

Sünnet Nedir - Sünnet Neden Gereklidir - Sünnet Olma HakkındaSÜNNET NEDİR?

Yurdumuzda bir gelenek halini alan erkek çocukların sünnet olması, dünya çapında da hızla yaygınlaşmaktadır.(%15) Birçok uzman tarafından son yapılan araştırmalar, sünnet olmanın sadece dini temellere dayalı olmadığını, aynı zamanda sağlık açısından da faydalı olduğunu kanıtladı.


Özellikle yurdumuzda “erkekliğe atılan adım” olarak nitelendirilmekte ve sünnet olacak çocuk şehzadeler gibi giydirilmekte, gezdirilmekte, merasimler düzenlenmekte ve hediyeler alınmaktadır. Bunların hepsi çocuk için yapılan pozitif etkinliklerdir.


Sünnet olma basit bir iş değil, bir cerrahi operasyondur. Bu nedenle mutlaka alanında uzman bilirkişi tarafından ve kanama rizikosuna karşı bir hastane ortamında yapılması önerilmektedir. Çünkü uzmanlarca yapılmayan her 100 sünnetin 40′ı sağlık sorunlarına sebep oluyor. Uzmanlarca yapılmayan operasyonlarda sünnet derisinin yanlış ve fazla kesilmesi, enfeksiyon gibi olasılıklar kuvvetlenmektedir.


Bunlara ilaveten sünnet olma tıbbi olarak da hem kadın hem de erkeğin sağlığı açısından önemli rol oynamaktadır. Yaralarını yazımızın geri kalanında açıklayacağız. Sünnet yapılmasının uygun olduğu yaşlar da bulunmaktadır. Her yaşta yapılabilir fakat söz konusu çocuğunuz olduğunda hangi yaşta yapılması gerektiğine dikkat etmeniz gerekir. Sünnet eskiye nazaran daha acısız ve iz bırakmadan, daha çabuk iyileşme sağlanarak yapılabilmektedir.


SÜNNET NEDEN GEREKLİ?

Yapılan istatistikler, sünnet olmayan erkeklerin çoğunda, ileriki dönemlerde yaşam konforunun bozulduğunu belirlemiştir.


7 yaş öncesi dönemde yapılan sünnet, çocukları idrar yolları enfeksiyonlarından korumaktadır. Sünnet olan çocuklarda enfeksiyon riski 10 kat daha azdır.

Çocuklarda penis ucu iltihabı riskini azaltır.

Sünnet ile alınan bir parça deri kişiyi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan(sifiliz ve AIDS) ve penis kanserinden korur. Penis kanseri sadece sünnetsiz erkeklerde görülmektedir.

Bir diğer faydası kadınları da ilgilendiriyor. Sünnetli erkeklerle evli bayanlarda rahim kanserlerine daha az rastlanmaktadır.

Sünnetli çocuklar daha hızlı bir büyüme göstermektedirler.


SÜNNET İÇİN UYGUN YAŞ NEDİR?

Çocukların sünnet edilmesinde yaş önemli bir faktördür. Uygun olmayan yaş çocuklarda psikolojik travmalara neden olabilmektedir. Uzmanlar sünnet için en ideal yaşın 0-1 yaş arası olduğunu savunmaktadırlar. Çünkü bu yaşlarda yapılan işlemlerde yara daha çabuk iyileşmektedir. Yanı sıra çocuk sünneti hatırlamamaktadır bile. Uzmanlar, sünnet için gene 2-7 yaşa arsını ise sakıncalı bulmaktadırlar. Bu dönemde çocuk travmalara daha müsait durumdadır. Çünkü, bu dönemde çocuklarda kimlik gelişimi, ben merkeziyetçi ve uyumsuz olmaları nedeniyle zorunlu olmadıkça yapılmamasını tavsiye etmektedirler. Bu yaşlarda sünnetin genel anestezi veya ciddi sedasyonla( bir takım ilaçlarla hastanın şuuru açıkken yapılan derin uyku hali)yapılması gerekmektedir.


0-1 yaş arası dilim kaçırılmışsa çocuğun cinsel kimlik kazandığı yaş olan 7. yaştan sonrası yapılması daha sağlıklı olduğunu belirtmektedirler. Hangi yaştan olursa olsun yapılacak işlem hakkında bilgi verilmelidir. Bir şekilde ikna edilmelidir.


SONUÇ OLARAK: Sünnet alanında ehil olan biri tarafından 0-1 yaş aralığında yapılmalıdır. Ortam olarak hijyenik olan teşekküllü alanlar seçilmelidir(hastane ortamı). Sünnet olmak sadece dini vecibeleri yerine getirmek için değil, aynı zamanda faydalarının da olduğu unutulmamalıdır.


Handan_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla