Alt 09 Aralık 2013, 14:25   #1
NetteKeyif
 
Sincap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 15 Mart 2011
Mesajlar: 16.171
Sincap is on a distinguished road
Puanlar: 48.146, Seviye: 1
Puanlar: 48.146, Seviye: 1 Puanlar: 48.146, Seviye: 1 Puanlar: 48.146, Seviye: 1
Üst seviye: 99%, 0 Gereken puan
Üst seviye: 99% Üst seviye: 99% Üst seviye: 99%
Etkinlik: 33%
Etkinlik: 33% Etkinlik: 33% Etkinlik: 33%
Standart Endoskopik Cerrahi

jinokolojide endoskopik cerrahi - endoskopik cerrahi hangi hastalıklarda uygulanır - laparoskopiGünümüzde neredeyse tüm kadın hastalıklarının tanı ve tedavisinde başarıyla uygulanan endoskopi, hastaya, hastanede kısa süreli yatış, hızlı iyileşme, ameliyat sonrası az ağrı ve ameliyatın küçük bir kesi üzerinden yapılması gibi avantajlar sunuyor.


Laparoskopi yani endoskopik cerrahi, 20 yılı aşkın bir süredir tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bir cerrahi yöntem. Bugün artık jinekolojik ameliyatların büyük bir kısmı endoskopik yolla yapılıyor. Laparoskopi dış gebelik, yumurtalık kistlerinin çıkarılması, endometriozis, yapışıklıkların tedavisi, tüplerin bağlanması, kısırlık, rahim çıkarılması, miyomların çıkarılması, idrar kaçırma ve kanser cerrahisinde yaygın olarak kullanılıyor.


Pek çok kadın hastalığının tanısı da laparoskopi ile yapılıyor. Laparoskopi, kadın genital sisteminde yer alan rahim, yumurtalıklar, tüpler ve karın boşluğundaki apendiks, karaciğer gibi diğer organların durumunu değerlendirmeye imkan sağlarken, infertil (kısır) kadınlarda üreme sisteminin değerlendirilmesinde ve yumurtalık kanserlerinin klinik evrelemesinde oldukça başarılı sonuçlar veriyor.


Operasyon sonrası iyileşme süreci çok kısa


Laparoskopinin hem hasta hem de doktor için pek çok fayda sağladığını belirten Acıbadem Hastanesi Bakırköy Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölüm Sorumlusu Prof. Dr. Cihat Ünlü, laparoskopinin en önemli avantajlarından birinin tanı aşamasında hastalığı çok iyi değerlendirme şansı vermesi olduğunu belirtiyor. Ancak operasyonu gerçekleştiren kadın doğum uzmanının laparoskopi konusunda deneyimli ve eğitimli olması çok önemli. Zaten bir doktor operasyon yapar hale gelene kadar hem teorik hem de uygulamalı pratik pek çok eğitimden geçiyor.


Laparoskopiyle yapılan ameliyatların getirdiği en büyük fayda, operasyon sırasında hastanın karnı açılmadığı için iyileşme sürecinin kısa olması. Laparoskopiyle yapılan en karmaşık ve zor ameliyatlar sonrasında bile hasta hastanede yatmak zorunda kalmadan aynı gün evine gidebiliyor. Açık ameliyatlar sonrasında ise hastanın bir süre hastanede yatması gerekiyor. Ayrıca hasta ameliyat sonrası ağrı ve hareket zorluğu gibi sıkıntılar yaşıyor. Laparoskopi sonrasında da hastalar ağrı yaşıyor ancak bu açık ameliyatlarla kıyaslandığında çok daha az. Hasta bu tür problemlerden çok daha kısa sürede sıyrılıp günlük yaşamına dönebiliyor. Laparoskopik ameliyatların iyileşme süresi kısa olduğu için hastanın sağlıklı olarak işe dönme süreci sadece 3 ile 5 gün sürüyor. Oysa açık ameliyat olan bir hasta, yaklaşık bir ay rapor alıp evinde dinlenmek zorunda.


Laparoskopi ayrıca karın açılması ameliyatının getirmiş olduğu bir takım olumsuzlukları da ortadan kaldırabiliyor. Örneğin karın içinde ameliyat sonrası oluşabilecek ciddi yapışıklıklar, yabancı cisim reaksiyonu sonrası tüplerin tıkanarak hastanın kısır olmasına kadar gidebilecek olumsuzluklar laparoskopide söz konusu bile değil.


Adım adım laparoskopi


Göbekten açılan küçük bir kesiden hastanın karnına ince bir alet yerleştirilir ve küçük bir video kamera sokulur. Böylece içerisi televizyon monitöründen görüntülenir. Organların net görüntülenmesi için karnın içi karbondioksit gazı ile şişirilir. Böylece karın genişler ve dokular birbirinden ayrılır.


Karın boşluğu ve üreme organlarının görüntülenmesiyle birlikte, birkaç mm uzunluğunda 2-3 küçük kesi içinden ince cerrahi aletler sokularak operasyon yapılır. Tüm operasyon bu aletler yardımıyla, ekranda görerek gerçekleştirilir.


Laparoskopide başarı oranının daha yüksek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ünlü, bunu ameliyat sırasında hekim için çok daha geniş bir vizyon alanının olmasına bağlıyor. "Örneğin yumurtalık kistine laparoskopik ameliyatı sırasında kullandığınız kamera sayesinde açık ameliyata oranla, kistin etrafını çok daha iyi sıyırabiliyor ve daha iyi çıkarabiliyorsunuz. Açık ameliyatta bunu yapabilmeniz için hastanın karnını çok büyük kesmeniz gerek. Karında büyük bir kesi ise hem estetik hem de iyileşme süreci açısından dezavantajlara sahip" diyor Prof. Dr. Ünlü. ancak her ameliyatın olduğu gibi laparoskopik operasyonun da bazı kontrendikasyonları var. Operasyon sırasında karnın içi, daha iyi bir görüş alanı almak için karbondioksit gazıyla şişiriliyor. Dolayısıyla anfizemi, ciddi akciğer problemleri olan, karnının içerisinde çok yoğun sıvı olan ya da hamile olan bazı hastalara laparoskopi uygulanamıyor. Bu sınırlamalar dışında laparoskopi her yaştaki hastaya hatta çocuklara bile rahatlıkla uygulanabiliyor.


Günümüzde endoskopik cerrahi tekniklerdeki ilerlemeler yalnızca yüksek çözünürlüklü 3 çipli kamera, xenon ve halojenli ışık kaynağının geliştirilmesi ile kalmadı. Robotik teknoloji de endoskopik cerrahiye girdi. 15 Eylül 2005’te ABD San Diego’da 44 ülkeden 1000’i aşkın doktorun katıldığı 14.SLS ( Endoskopik Cerrahlar Derneği) kongresinde Onursal Başkan seçilen ve kongre açılış dersini veren Prof. Dr. Ünlü, bu toplantıda dünyada ilk kez robotik cerrahi yani robot yardımıyla yapılan ameliyatları canlı olarak izledi. Prof. Dr. Ünlü bugün dünyada sadece bir kaç ülkede kullanılan Zeus ve Vinci isimli robotik sistemleri şöyle anlatıyor: "Robotik sistemler üç komponent içeriyor. Birincisi, cerrahın, üç boyutlu görüntü sağlatan robotik kolları kontrol ettiği kısım, ikincisi aletlerin tutulduğu robotik kollar, sonuncusu ise robotik kollardaki hareketleri ileten ve görüntüleyen bilgisayar ekranı. Jinekolojide robot yardımlı laparoskopik yaklaşım tüp onarımı, yumurta toplanması, rahim alınması ve rahim sarkması ameliyatlarında kullanılıyor. Bu ameliyatların en büyük avantajı karşınızda bu konuda programlanmış bir robot olması. Sesle bile yönlendirebildiğiniz robot işini çok iyi bildiği gibi yorulması veya aleti zayıf tutması gibi sorunlar da söz konusu değil. Doktor ve robot ciddi bir harmoni içinde ameliyatı rahatça gerçekleştirebilyor. Ancak robotik cerrahinin tüm dünyada yaygın kullanıma girişi için biraz zaman gerekiyor."


Sık yapılan laparoskopik jinekolojik operasyonlar


Endometriozis: Endometriozis, bütün organları birbirine yapıştırıp hem kısırlığa hem de çok ciddi kasık ve karın ağrılarına yol açabilen ve içinde katran gibi koyu renkli sıvı bulunan bir yumurtalık kisti. Daha çok genç hastalarda görülen jinekolojik bir rahatsızlık. Dünyada da görülme sıklığı hızla artan endometriozisin en büyük riski infertiliteye (kısırlık) yol açabilmesi. Bu hastalığın hem tanısı hem tedavisi laparoskopiyle yapılıyor. Ayrıca bu konuda en iyi organ koruyucu cerrahi de laparoskopi yöntemi. Yani yumurtalığın sağlam kısımlarına zarar vermeden sadece kistik bölgeyi çıkartarak, hastanın doğurganlığını, menstrüel yaşamını, adet düzenini hiçbir şekilde etkilemeden tedavi yapılabiliyor. Laparoskopinin yumurtalık kistlerinin alınmasında kullanılmasının en önemli avantajlarından biri de, nükseden durumlarda her seferinde açık ameliyat yapmaktan çok daha kolay ve pratik olması.


Histerektomi: Histerektomi yani rahmin alınması işlemi de laparoskopinin yaygın kullanıldığı alanlardan biri. Laparoskopi uterusun vajinal yoldan çıkartılmasını kolaylaştırmak amacıyla kullanılıyor. Bu yolla hem uterus (rahim) alınabiliyor hem de pelvik bölgedeki ve daha yukarıdaki lenf bezleri çok iyi bir şekilde temizlenebiliyor.


İnfertilite (kısırlık): Her 100 çiftten 14’ü infertilite problemi yaşıyor. Laparoskopinin bu alanda hem tanısal değerlendirmede hem de tadavi de etkin bir şekilde kullanıldığını belirten Prof. Dr.Ünlü infertilede laparoskopi kullanımını şöyle anlatıyor: "Hastanın tüplerinde, yumurtalıklarında, rahminde bir problem olup olmadığını anlamak için vajnal yoldan hastanın rahmine metilen mavisi veriyoruz. Bu mavi boyanın tüplerden geçip karın içerisine döküldüğünü laparoskopik olarak görüyoruz. Dolayısıyla tüplerin açık ya da tıkalı olduğunu anlayabiliyoruz. Tüpler tıkalı, kapalı, ucu yapışmış ve yumurtayı kapabilecek durumda değilse onu laparoskopik olarak açıyoruz."


Jinekolojik Onkoloji: Günümüzde cerrahi laparoskopi teknikleri, over, serviks ve endometrial kanser hastalarında rutin olarak kullanılıyor. Sağladığı panoramik görüntüleme sayesinde laparoskopi, tüm jinekolojik kanserler için cerrahi evrelendirmede de ideal bir yöntem olarak kabul ediliyor. Laparoskopi, tüm görüntülenen alanlardan biyopsi yapılmasına olanak sağlayarak daha sonraki yaklaşımın kararlaştırılmasına da yardımcı oluyor.


Dış gebelik: Laparoskopi dış gebeliğin hem tanı hem de tedavisinde kullanılıyor. Laparoskopi sayesinde dış gebelik henüz tüpü yırtmadan ve patlatmadan, tüpün içinden gebelik ürünü alınıp çıkartılıyor. Böylece hastanın bir organı korunmuş oluyor.


İdrar kaçırma: İdrar kaçırma kadınların önemli bir kısmında bulunan ve ileri durumlarda kadının kendini toplumdan soyutlamasına bile neden olabilen bir sorun. Daha çok cerrahi olarak kullanılan laparoskopi sayesinde sarkmış olan mesaneyi düzeltme gibi operasyonlar yapılabiliyor.


Laparoskopi, karnın açılarak yapıldığı ameliyatların getirdiği birçok estetik ve sağlık sorununu ortadan kaldırıyor.


alıntı


Sincap isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla  

Bookmarks

Etiketler
Endoskopik Cerrahi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Tüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:45.

dekorasyon Endüstriyel Mutfak EKipmanları sanal ofis Kiralık Ofis | sanal ofis sanal ofis | sanal ofis | muadil toner | fantezi iç giyim fantezi giyim kerebiçci kerebiçci oğuz kerebicci.com araç takip sistemleri | kişi takip sistemleri | Varlık takip sistemleri | filo takip sistemleri |
istanbul travesti | istanbul travesti izmir escort bayan izmir escort tuzla escort bursa escort bursa escort casino siteleri casino siteleri casino siteleri casino siteleri casino siteleri bahis siteleri istanbul travesti travesti forum |
istanbul travesti Mekanları | istanbul travesti Haber | istanbul travesti Bilgi | istanbul travestileri | istanbul travesti | travesti | ankara travesti| ankara travesti | ankara travesti ankara travesti

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430