Sanal Hayat Keyifli Forumun Tek Adresi - Sesli Sohbet - Sesli Chat > Her Telden > Sağlık > Genel Sağlık » Sedef Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

 • Like Tree1Likes
  • 1 Post By vbasic
  Yeni Konu aç Cevapla  
   
  LinkBack Seçenekler Arama Stil
 • Alt 12 Eylül 2020, 15:04   #1
  Keyifli~Üye
   
  vbasic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   
  Üyelik tarihi: 28 Ağustos 2019
  Mesajlar: 19
  vbasic is on a distinguished road
  Puanlar: 3.578, Seviye: 1
  Puanlar: 3.578, Seviye: 1 Puanlar: 3.578, Seviye: 1 Puanlar: 3.578, Seviye: 1
  Üst seviye: 99%, 0 Gereken puan
  Üst seviye: 99% Üst seviye: 99% Üst seviye: 99%
  Etkinlik: 0%
  Etkinlik: 0% Etkinlik: 0% Etkinlik: 0%
  Standart Sedef Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  Sedef hastalığı, en sık dizlerde, dirseklerde, gövdede ve kafa derisinde kırmızı, kaşıntılı pullu lekelere neden olan bir cilt hastalığıdır. Sedef, tedavisi olmayan, yaygın, uzun süreli (kronik) bir hastalıktır. Döngülerden geçme eğilimindedir, birkaç hafta veya ay boyunca belirtileri devam eder. Bir süre sonra azalır veya remisyona girer. Semptomları yönetmenize yardımcı olacak tedaviler mevcuttur. Sedef hastalığı belirtilerini hafifletmek için yaşam tarzı alışkanlıklarınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekir.

  Sedef hastalığı olarak bilinen kronik otoimmün hastalık, günlük yaşamınızda bazı molalar verir ancak belirsiz bir saatte tekrar kendini göstermeye başlar. Tüm otoimmün hastalıklar gibi sedef hastalığının da bir tedavisi yoktur ve hiçbir zaman tamamen kaybolmaz. Doktorun önerdiği tedavi talimatlarını izleyerek semptomları yönetmek mümkündür. Cilt sorunları yaşıyorsanız ve sedef hastalığınız olabileceğini düşünüyorsanız, işte belirtiler ve olası tedaviler hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda toparladık.

  Sedef durumunun, cilt hücrelerinin hızlı büyümesi nedeniyle ciltte kalın, beyaz, kırmızı veya gümüş lekelerle sonuçlanan kronik cilt hastalığıdır. Ciltte pullanmanın yanı sıra iltihaplanmaya yol açan aşırı aktif bağışıklık sistemi nedeniyle veya bazen genetik nedenlerle oluşur. Psoriasis vulgaris, püstüler psoriasis, psoriatik artrit, ters sedef, saçlı derisinde sedef ve guttat sedef gibi pek çok türü vardır. “Vulgaris” kelimesi ortak anlamına gelir.

  Bu tip sedef yani psoriasis vulgaris en yaygın olanıdır. Sedef hastalığından muzdarip yaklaşık %80 insan bu tür sedef hastalığına sahiptir. Plak sedef olarak da bilinir, çünkü bu hastalıktan muzdarip kişiler, en çok kafa derisi, dirsekler, dizler veya gövdeye bağlı vücudun herhangi bir yerinde görülebilen iltihaplı deri plaklarına sahiptir.

  Püstüler sedef nadir görülen bir sedef türüdür. Kırmızımsı alanla çevrili, sınırları belirgin, yükseltilmiş tümsekler gibi görünür. Bu çıkıntılar, irin olarak bilinen beyaz hücrelerden oluşan beyaz ve kalın bir sıvı ile doldurulur. Sedef hastalığı artritinden muzdarip kişiler, etkilenen cilt ve tırnak anormalliklerindeki ateşli kırmızı ve kuru pullarla tanımlanabilir.

  Ters sedef ise sedef hastalığının en ağrılı türlerinden biridir. Bu tip sedef hastalığı, etkilenen ciltte ateşli kırmızı ve iltihaplı lekelerle karakterizedir ve esas olarak göğüs altı, kasık bölgesi veya koltuk altları gibi katlanmış bölgelerde görülür. Bu çıkıntılar, irin olarak bilinen beyaz hücrelerden oluşan beyaz ve kalın bir sıvı ile doludur. Sedef hastalığı artritinden muzdarip kişiler, etkilenen cilt ve tırnak anormalliklerindeki ateşli kırmızı ve kuru pullarla tanımlanabilir.

  Sedef cildin herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, ancak yüz, boyun, kafa derisi, eller ve ayaklar bu oluşumun meydana geldiği en yaygın noktalardır. Dirsek ve diz gibi eklemler de sonradan gelebilecek bölgelerdir. Bazı insanlar ağızda, tırnaklarında ve hatta cinsel organlarının çevresinde sedef geliştirmiştir.  Sedef hastalığında, cilt hücrelerinizin yaşam döngüsü büyük ölçüde hızlanır ve epidermisin yüzeyinde ölü hücrelerin birikmesine yol açar.

  Sedef Hastalığı Çeşitleri ve Nedenleri

  Sedef hastalığı belirti ve semptomları kişiden kişiye değişebilir. Yaygın belirti ve semptomlar genel olarak şu şekildedir:
  • Kalın, gümüş pullarla kaplı kırmızı deri lekeleri
  • Küçük ölçekli lekeler (genellikle çocuklarda görülür)
  • Kanayabilen veya kaşınabilen kuru, çatlamış cilt
  • Kaşıntı, yanma veya ağrı
  • Kalınlaşmış, çukurlu veya çıkıntılı tırnaklar
  • Şişmiş ve sert eklemler
  Sedef hastalığı belirtileri kişiden kişiye değişebilen durumlardır, kimilerinde küçük alanda oluşurken kimilerinde boylu boyunca yaygınlık gösterebilirler. En sık etkilenen bölgeler bel, dirsekler, dizler, bacaklar, ayak tabanları, kafa derisi, yüz ve avuç içleridir.

  Sedef Hastalığının Nedenleri

  Sedef hastalığının cildin normalden daha hızlı yenilenmesine neden olan bir bağışıklık sistemi sorunu olduğu düşünülmektedir. Plak tipi sedef hastalığı olarak bilinen en yaygın sedef türünde, hücrelerin bu hızlı dönüşümü pullar ve kırmızı lekelerle sonuçlanır.

  Bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olan şey tam olarak açık değildir. Araştırmacılar hem genetik hem de çevresel faktörlerin rol oynadığını düşünmektedir. Sedef hastalığı bulaşıcı değildir.

  Sedef Hastalığı Tetikleyicileri

  Sedef hastalığına yatkın olan birçok insan, hastalık bazı çevresel faktörler tarafından tetiklenene kadar yıllarca belirtileri hissetmeyebilir. Yaygın sedef hastalığı tetikleyicileri şu şekildedir:
  • Strep boğaz ağrısı veya cilt enfeksiyonları gibi enfeksiyonlar
  • Havadaki soğuk ve kuru koşullar
  • Kesik veya sıyrık
  • Böcek ısırığı veya şiddetli güneş yanığı gibi ciltte yaralanma
  • Stres
  • Sigara içmek ve pasif içicilik
  • Aşırıalkol tüketimi
  • Bazı ilaçlar (lityum, yüksek tansiyon ilaçları ve sıtma ilaçları dahil)
  • Oral veya sistemik kortikosteroidlerin hızla kesilmesi
  Sedef Hastalığının Risk Faktörleri

  Sedef hastalığı herkes geliştirebilen durumdur. Vakaların yaklaşık üçte biri pediyatrik yıllarda başlar. Aşağıdaki faktörler hastalık riskinizi artırabilir.
  • Aile öyküsü: Durum ailelerde var mı? Sedef hastalığı olan bir ebeveyne sahip olmak hastalığa yakalanma riskinizi artırır ve sedef olan iki ebeveynin olması riskinizi daha da artırır.
  • Stres: Stres bağışıklık sisteminizi etkileyebileceğinden, yüksek stres seviyeleri sedef hastalığı riskinizi artırabilir.
  • Sigara içmek: Tütün içmek sadece sedef riskinizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda hastalığın şiddetini de artırabilir. Sigara da hastalığın ilk gelişiminde rol oynayabilir.
  Sedef Hastalığı Komplikasyonları

  Sedef hastalığınız varsa, aşağıdakiler dahil diğer rahatsızlıkları geliştirme riskiniz daha yüksektir:
  • Eklemlerin içinde ve çevresinde ağrı, sertlik ve şişmeye neden olan psoriatik artrit
  • Konjunktivit, blefarit ve üveit gibi göz rahatsızlıkları
  • Obezite
  • Tip 2 diyabet (İnceleyin: Tip 2 Diyabetin Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Önlenir?)
  • Yüksek tansiyon
  • Kalp-damar hastalığı
  • Çölyak hastalığı, skleroz ve Crohn hastalığı olarak adlandırılan iltihaplı bağırsak hastalığı gibi diğer otoimmün hastalıklar
  • Düşük kişilik saygısı ve depresyon gibi zihinsel sağlık koşulları
  Eğer sedef hastalığınızın olduğundan şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden uzman doktorunuza görüşmeniz gerekmektedir. Doktorunuz sağlığınız hakkında sorular soracaktır. Cildinizi, saç derinizi ve tırnaklarınızı inceleyecektir. Doktorunuz mikroskop altında incelenmek üzere küçük bir deri örneği (biyopsi) alabilir. Bu, sedef hastalığının türünü belirlemeye ve diğer rahatsızlıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

  Sedef Hastalığı Tedavisi

  Sedef hastalığı tedavileri, cilt hücrelerinin hızla büyümesini durdurmayı ve pulları gidermeyi amaçlar. Seçenekler arasında kremler ve merhemler (topikal tedavi), ışık tedavisi (fototerapi) ve oral veya enjekte edilen ilaçlar bulunur.

  Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
  – Işık tedavisi
  – Tropikal tedavi
  – Oral veya enjekte edilen ilaçlar
  – Alternatif tıp uygulamaları (Kremler, balık yağı takviyeleri ve uçucu yağlar gibi)
  Güneşten korunmalı mıyım?
  Cildinizi tedavi etmek için doğal güneş ışığını kullanmanın en iyi yolunu doktorunuza sorun. Kontrollü miktarda güneş ışığı sedef hastalığını iyileştirebilir, ancak çok fazla güneş salgınları tetikleyebilir veya kötüleştirebilir. Ayrıca cilt kanseri riskini artırabilir. Güneşte geçirdiğiniz zamanı kaydedin ve sedef hastalığından etkilenmeyen cildi en az 30 güneş koruma faktörü (SPF) ile güneş kremi ile koruyun.

  Sedef hastalığı durumunda kendinizi iyi hissetmek için aşağıdaki kişisel bakım uygulamalarına dikkat edin.
  • Günlük banyo yapın: Günlük banyo, pulları gidermeye ve iltihaplı cildi yatıştırmaya yardımcı olur. Eğer küvetiniz varsa suya banyo yağı, koloidal yulaf ezmesi ve epsom tuzları ekleyin ve en az 15 dakika bekletin. Sıvı ve katı yağlar eklenmiş ılık su ve yumuşak sabunlar kullanın.
  • Nemlendirici kullan: Banyodan sonra cildinizi nazikçe kurulayın ve cildiniz hala nemliyken merhem bazlı bir nemlendirici uygulayın. Çok kuru ciltler için uçucu yağlar tercih edilebilirsiniz. Kremlerden veya losyonlardan daha fazla dayanma gücüne sahiptirler. Nemlendirme cildinizi iyileştiriyor gibi görünüyorsa, günde bir ila üç kez uygulayın.
  • Etkilenen alanları gece boyunca örtün: Yatmadan önce etkilenen cilde merhem bazlı bir nemlendirici sürün ve streç filmle sarın. Uyandığınızda streci çıkarın ve pulları yıkayın.
  • İlaçlı krem veya merhem sürün: Kaşıntı ve pullanmayı azaltmak için reçetesiz satılan bir krem veya hidrokortizon veya salisilik asit içeren merhem sürün. Kafa derisi sedef hastalığınız varsa, kömür katranı içeren ilaçlı bir şampuan deneyin.
  • Sedef hastalığı tetikleyicilerinden kaçının: Sedef hastalığınızı neyin tetiklediğine dikkat edin ve onları önlemek için adımlar atın. Enfeksiyonlar, cildinizdeki yaralanmalar, stres, sigara ve yoğun güneşe maruz kalma, sedef hastalığını kötüleştirebilir.
  • Alkol içmekten kaçının: Alkol tüketimi bazı sedef hastalığı tedavilerinin gidişatını olumsuz etkiler. Sedef hastalığınız varsa alkolden uzak durun. İçiyorsanız, ölçülü olun durumunuza göre tamamen bırakın yada doktorunuza danışın.
  • Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeye çalışın: Sigarayı ve içkiyi orta düzeyde bırakmanın yanı sıra, aktif olarak, iyi beslenerek ve sağlıklı bir kiloyu koruyarak sedef hastalığınızı yönetebilirsiniz.
  Sedef hastalığı ile baş etmek, özellikle etkilenen vücudunuzun geniş bir alanını kaplıyorsa veya başkaları tarafından görülebiliyorsa zor olabilir. Hastalığın devam eden, ısrarcı doğası ve tedavi zorlukları sadece yükü arttırır. Bu durumu en hızlı şekilde atlatmak için doktorunuzun tavsiyelerini birebir uygulayın, geçmiş olsun.
  murat beğendi.
  vbasic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
  Yeni Konu aç Cevapla  

  Bookmarks


  Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
   
  Seçenekler Arama
  Stil

  Yetkileriniz
  Konu Acma Yetkiniz Yok
  Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

  BB code is Açık
  Smileler Açık
  [IMG] Kodları Açık
  HTML-Kodu Kapalı
  Trackbacks are Açık
  Pingbacks are Açık
  Refbacks are Açık
  Tüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 04:02.

  dekorasyon Endüstriyel Mutfak EKipmanları sanal ofis Kiralık Ofis | sanal ofis sanal ofis | sanal ofis | muadil toner | fantezi iç giyim fantezi giyim kerebiçci kerebiçci oğuz kerebicci.com araç takip sistemleri | kişi takip sistemleri | Varlık takip sistemleri | filo takip sistemleri |
  istanbul travesti | istanbul travesti izmir escort bayan izmir escort tuzla escort bursa escort bursa escort casino siteleri casino siteleri casino siteleri casino siteleri casino siteleri bahis siteleri istanbul travesti travesti forum |
  istanbul travesti Mekanları | istanbul travesti Haber | istanbul travesti Bilgi | istanbul travestileri | istanbul travesti | travesti | ankara travesti| ankara travesti | ankara travesti ankara travesti

  Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430