Alt 19 Mart 2012, 09:43   #1
KuzeY
 
KuzeY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: n/a
Standart Nevruz Bahane

İstanbul ve Diyarbakır'daki erken Nevruz kutlamaları bu iki şehri savaş alanına çevirdi. Polisin gazlı müdahalesine göstericiler taşlar ve molotof kokteyllerle cevap verdi
HABERTURK.COM VE AJANSLAR

İçişleri Bakanlığı'nın 21 Mart öncesi kutlanmasına kesinlikle izin vermeyeceği konusundaki kararına karşın BDP'nin 18 Mart'tan itibaren kutlama yapılması kararı aldığı nevruz kutlamaları, İstanbul ve Diyarbakır'da çatışmalara ve gerginliklere sebep oldu. İstanbul ve Diyarbakır'da meydana çıkmak isteyen BDP'li milletvekilleriyle polis arasında gerginlikler yaşandı. Göstericilerin işyerlerini, otobüs ve metrobüsleri de taşladığı olaylarda 3'ü polis 7 kişi yaralandı.POLİS KAZLIÇEŞME'YE YÜRÜMEK İSTEYEN GRUPA MÜDAHALE ETTİ
İstanbul'da sabah erken saatlerde Kazlıçeşme Meydanı'nda izinsiz Nevruz kutlamalarına katılmak isteyen gruplara polis müdahale etti. Kazlıçeşme Meydanı'na gelmek üzere Fatih Millet Caddesi ve Vatan Caddesi'nde toplanan gruplar, yolu barikat kurarak kapatırken, gruptakilerden bazıları da polise taş attı. Millet Caddesi, Vatan Caddesi, Zeytinburnu Telsiz Mahallesi 85. Sokak'ta toplanan gruplar, emniyet güçlerinin müdahalesiyle dağıtıldı. Müdahaleler sırasında, gaz bombası kullanıldığı, panzerlerden tazyikli su sıkıldığı da görüldü.

Bu arada İstanbul'daki metrobüs, tramvay, otobüs duraklarıyla, tren istasyonları ve vapur iskelelerinde sabah saatlerinden itibaren emniyet güçleri geniş güvenlik önlemleri aldığı gözlendi. Tramvaylar da, Topkapı istasyonunda güvenlik nedeniyle durmadı.

BDP MİLLETVEKİLLERİ KAZLIÇEŞME'DE
BDP'li milletvekilleri, Kazlıçeşme'deki alana öğle saatlerinde ulaştı. Alanda BDP milletvekilleri Gülten Kışanak, Sebahat Tuncel, Sırrı Süreyya Önder ve Sırrı Sakık yer aldı. Gülten Kışanak, "Biz buraya sağduyu için geldik. Herkes aklını başına alsın" dedi.

Milletvekilleri ile birlikte bir grup BDP üyesi de Kazlıçeşme alanına girmeye çalıştı. Polis grubun girmesine izin vermeyince kısa süre gerginlik yaşandı. Polis ile milletvekilleri arasında grubun alana girişi konusunda sert tartışmalar yaşandı.

FATİH MİLLET CADDESİ SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ
Fatih, Aksaray diğer merkezlerde toplanan grupların Kazlıçeşme'deki alana giriş yapmak için yürüyüşe geçmeleri ve emniyet kuvvetlerinin buna izin vermemesi üzerine İstanbul'da zaman zaman savaşı andıran görüntüler ulaştı. Emniyet kuvvetleri göstericilere gaz bombaları atarken, gösterici gruplar da polislerin üzerine taş atarken çevredeki işyerleri ile otobüs, metrobüs ve bunların duraklarını taşladı, camlarını kırdı. Kaldırım taşlarını sökerek polise atan ve çöp tenekelerini devirerek barikat kuran göstericiler Millet Caddesi'ni adeta savaş alanına çevirdi. Tramvay yolu ve caddeyi trafiğe kapatan göstericiler, bir çevik kuvvet minibüsünü de taş yağmuruna tuttu. Minibüsün bütün camlarını kıran göstericiler, arasokaklara kaçarak dağıldı.

Olaylar sırasında Fatih İlçe Emniyet Müdürü Suat Ekici de gazdan etkilendi. Göstericilerin attığı kaldırım taşlarını caddeden bir bir temizleyen Ekici, polisin gazla müdahalesi sonrası da suyla yüzünü yıkayarak etkisinden kurtulmaya çalıştı. Öte yandan, olaylar sırasında gözaltına alınan 40'tan fazla kişinin Şehremini Polis Merkezi'ne getirildiği öğrenildi.


POLİS ARACINI VE DERSHANEYİ TAŞLADILAR
Millet Caddesi'nde bunlar yaşanırken Aksaray yönünden gelen ve slogan atan başka bir grup, Topkapı yönüne yürüyüşe geçti. Çapa Tıp Fakültesi'nin önüne gelen göstericiler, pencelere çıkarak kendilerine tepki gösteren öğrencilerin bulunduğu Dershane'yi taşladı. Dershane'yi taşlayanlar arkadaşları tarafından durduruldu. Aynı grup bu kez yoldan geçen bir polis midibüsünü taşladı.

Çevik kuvvet polisi gruba gaz bombalarıyla müdahale etti.

ÇAM AĞAÇLARINI BİLE ATEŞE VERDİLER
Zeytinburnu'nun çeşitli bölgelerinde ateş yakan gruplar çevredeki ağaçlık alana da saldırdı. Çamlık alana molotof kokteyli atan grup, ağaçları ateşe verdi. Polisin müdahalesi sonrasında göstericilerin uzaklaşmasıyla olay yerine gelen itfaiye ekipleri yanan ağaçları söndürme çalışması başlattı. İtfaiye alev alan ağaçları uzun uğraşlar sonucunda söndürebildi.


İSTANBUL VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Nevruz kutlamalarıyla ilgili olarak "Bu coşkuyu farklılaştıran insanlarımız arasında kine nefrete bölünmeye farklı amaçlara hizmet edecek hale getirenlere Nevruz'un tadını kaçırmak isteyenlere bu fırsat vermeyiz " dedi.

Vali Mutlu, şunları söyledi: "Bu konuyla ilgili olarak çağrılarımızı yaptık. Yasal kutlamaların izin verdiğimiz tarihte yani Nevruz'un olduğu günden gerçek gününde kutlanmasını belirttik. Türkiye genelinde de böyle kutlanacak. Buna rağmen bir takım gruplar bugünü 18 Mart'ta kutlamak yönünde bunu açıkça ifade ediyorum, Nevruz'u barış tadında değil, bayram tadında değil tahrik ve provakasyon şeklinde kutlamak isteyenlere fırsat vermeyeceğimizi de ifade ettik. Bugün emniyet güçlerimiz, güvenlik güçlerimiz İstanbul'umuzda müteyakkız hareket ediyorlar. Her noktada gerekli kontrollerini aldılar ve bu kontrollerimizi biz 21 Mart tarihinde kadar da yoğun bir şekilde sürdüreceğiz."


DİYARBAKIR'DA OLAYLAR ÇIKTI
Diyarbakır'da Valiliğin nevruz kutlamalarına izin vermemesi üzerine olaylar çıktı. Aralarında BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve milletvekilleri ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de bulunduğu BDP'liler, otobüslerle nevruz alanına gitmek isteyince yaklaşık 3 bin kişiye polis tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti. Polis nevruz alanına girişe izin vermeyince BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, polise yumruk atmaya kalkıştı, polis kalkanla karşılık verdi.

Ayrıca nevruz alanına gitmeye çalışan bir araçta pompalı tüfek bulundu, 9'u GSM şirketlerine ait seyyar baz istasyonu olmak üzere 10 araç yakıldı. Polis kordonunu geçen yaklaşık 50 bin kişi nevruz alanına girerken, Demirtaş parti otobüsü üzerinden kalabalığa konuşma yaptı. Çıkan olaylarda 1'i polis 3 kişi yaralanırken, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

MİLLETVEKİLİ TAN, POLİSE YUMRUKLA SALDIRMAK İSTEDİ
BDP lideri ile milletvekilleri ve belediye başkanları BDP'nin seçim otobüsüyle nevruz alanına girmek istedi. Polis izin vermezken, otobüsten inen milletvekilleri polisin barikatını aşmaya çalıştı. Bu sırada BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, barikat kuran polisi aşmak için yumrukla saldırdı. Polis, kalkanlarını kullandı. Gerginlik sürerken, çevreden gelen kalabalık gruplar milletvekilleriyle birlikte polis kordonunu aştı.

DEMİRTAŞ'A "SALDIRI OLABİLİR" UYARISI
Nevruz alanında BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yanında çantalı şüpheli bir kişinin görülmesi üzerine sivil polisler, Demirtaş'ı, kendisine yönelik saldırı olabileceği ihtimaline karşı uyardı. Ancak çantasında patlayıcı taşıyor olabileceğinden şüphelenilen kimliği belirsiz kişi, bu sırada ortadan kayboldu. Polis söz konusu kişinin bulunması için çalışma başlattı.

Kentin değişik yerlerinden nevruz alanına gitmek isteyenlere ise polis müdahale etti. 3 helikopterle polis havadan yerdeki polisleri ikaz edip yönlendirirken, kalabalık gruplara helikopterlerden göz yaşartıcı gaz atılması dikkat çekti. Bağlar Sento Caddesi'nde göstericilerin dağılması için polis havaya ateş de açtı.

Bu arada nevruz alanına kentin değişik yerlerinden yaklaşık 50 bin kişi girdi. Nevruz alanında 9'u GSM operatörlerine ait seyyar baz istasyonu olmak üzere 10 araç ateşe verildi. Göstericiler nevruz alanına girmek için çeşitli yolları denerken, güzergahlarındaki bir market zincirinin şubelerini yağmalayarak molotoflarla ateşe verirken, bazı market şubelerini ise taşladılar. Polis zırhlı araçlarla nevruz kutlamalarının 21 Mart'ta yapılacağı anonsu yaptı. Köy yolundan nevruz alanına çıkan bir araçta yapılan aramada ise bir pompalı tüfek ele geçirildi.

Şanlıurfa, Mardin, Batman, Adıyaman ve Elazığ'dan gelen 3 bin kişilik takviye ekip ve zırhlı araca rağmen polis alanda yetersiz kalınca arama noktaları kaldırıldı. 1'i polis 3 kişinin yaralandığı olaylarda çevreye zarar veren ve polise taşlı sopalı saldırıda bulunan çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Kent girişlerinde araçlarda arama yapıldı, nevruz için gelenler alınmadı. Silvan, Elazığ ve Mardin karayollarında polisle nevruz için gelenler çatıştı. Aramalar sırasında haklarında yakalama kararıyla aranan bazı kişiler de yakalanarak gözaltına alındı.

Nevruz alanındaki kalabalığa yönelik BDP otobüsünden müzik yayını yapıldı. Kalabalık grup, saat 16.00 sıralarında dağılmaya başladı ve yarım saat içerisinde nevruz alanı boşaldı.


ANKARA'DA NEVRUZ KUTLAMALARI
İstanbul ve Diyarbakır'da Nevruz kutlamaları sırasında yaşanan gerginliklerin ardından, Ankara'da da BDP'lilerin Nevruz'u kutlamak istemesi üzerine polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Polisin yürüyüşe izin vermediği kutlamalarda, BDP'liler ateş yakarak üzerinden atladı.

Kızılay'da değişik noktalarda toplanan BDP, Halkevleri ve TKP gibi siyasi parti ve sivil toplum örgütleri Sakarya Caddesi'ne yürümek istedi. Meşrutiyet Caddesi'nde toplanan BDP'li grubun önünü polis kesince, uzun bir süre BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve polisler arasında pazarlık yapıldı. Polis, Sakarya Caddesi'ne gitmek isteyen gruba izin vermezken, daha sonra Halkevleri ve bazı TKP'li gruplar sloganlar atarak Meşrutiyet Caddesi'ne geldi. Burada polisin izin vermesi üzerine BDP'li grupla bir araya gelerek sloganlar atan grup, uzun bir süre polisin aldığı geniş güvenlik çemberi içerisinde bekledi. Daha sonra tekrar devreye giren BDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Sakarya Caddesi'nde bulunan diğer grubu da Meşrutiyet Caddesi'ne getirmek istediğini belirtti. Emniyet yetkililerinin izin vermesi üzerine Sakarya Caddesi'nde bulunan grup da Meşrutiyet Caddesi'ne gelerek buradaki topluluğa katıldı.
Meşrutiyet Caddesi'nde bulunan BDP'li, TKP'li ve Halkevleri'ne mensup kalabalık, burada ateş yakarak uzun bir süre üzerinden atladı.

İNEGÖL NEVRUZ İÇİN TEYAKKUZA GEÇTİ
İçişleri Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde Nevruz kutlamalarına izin verilmeyeceğinin açıklamasının ardından İnegöl'de de Nevruz kutlamaları yapılma ihtimaline karşı emniyet güçleri tarafından geniş güvenlik tedbiri alındı. Ancak herhangi bir kutlama yapılmadı.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 17 Nisan 2014, 17:44   #2
Keyifli~Üye
 
SeckinGoksun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 23 Aralık 2013
Mesajlar: 2
SeckinGoksun is on a distinguished road
Puanlar: 244, Seviye: 1
Puanlar: 244, Seviye: 1 Puanlar: 244, Seviye: 1 Puanlar: 244, Seviye: 1
Üst seviye: 99%, 0 Gereken puan
Üst seviye: 99% Üst seviye: 99% Üst seviye: 99%
Etkinlik: 29%
Etkinlik: 29% Etkinlik: 29% Etkinlik: 29%
Standart Cevap: Nevruz Bahane

çok güzel olmuş
SeckinGoksun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17 Nisan 2014, 17:49   #3
Keyifli~Üye
 
SeckinGoksun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 23 Aralık 2013
Mesajlar: 2
SeckinGoksun is on a distinguished road
Puanlar: 244, Seviye: 1
Puanlar: 244, Seviye: 1 Puanlar: 244, Seviye: 1 Puanlar: 244, Seviye: 1
Üst seviye: 99%, 0 Gereken puan
Üst seviye: 99% Üst seviye: 99% Üst seviye: 99%
Etkinlik: 29%
Etkinlik: 29% Etkinlik: 29% Etkinlik: 29%
Standart Cevap: Nevruz Bahane

aynen katılıyorum
SeckinGoksun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla  

Bookmarks

Etiketler
bahane, nevruz


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Tüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:32.

dekorasyon Endüstriyel Mutfak EKipmanları sanal ofis Kiralık Ofis | sanal ofis sanal ofis | sanal ofis | muadil toner | Raf Sistemleri Ankara | Ankara Hasta Bakıcı | Ankara Yaşlı Bakımı |
istanbul travesti | izmir escort bayan izmir escort tuzla escort bursa escort bursa escort casino siteleri casino siteleri casino siteleri casino siteleri casino siteleri bahis siteleri istanbul travesti sex hikayeleri | travesti forum |
istanbul travesti Mekanları | istanbul travesti Haber | istanbul travesti Bilgi | istanbul travestileri | istanbul travesti | travesti | ankara travesti| ankara travestileri | ankara travesti ankara travesti

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424